Czytniki RFID z zaimplementowanym protokołem komunikacji WIEGAND wykorzystują najczęściej 26 lub 37 bitową reprezentację danych, podczas gdy sam interfejs WIEGAND to standard okablowania, który wyrósł z popularności czytników kart z efektem Wiegand'a w latach 80. Jest powszechnie stosowany do łączenia czytników kart zbliżeniowych z resztą systemu kontroli dostępu.

Interfejs WIEGAND wykorzystuje trzy przewody, z których jeden jest wspólną masą, a dwa z nich to przewody do transmisji danych, zwykle nazywane DATA0 i DATA1, alternatywnie oznaczone jako „D0” i „D1” lub „Data Low” i „Data High”. Gdy żadne dane nie są wysyłane, zarówno DATA0, jak i DATA1 są podciągnięte do „wysokiego” poziomu napięcia - zwykle +5 VDC. Kiedy wysyłane jest 0, przewód DATA0 jest ściągany do niskiego napięcia, podczas gdy przewód DATA1 pozostaje pod wysokim napięciem. Kiedy wysyłana jest wartość 1, przewód DATA1 jest obniżany do niskiego napięcia, podczas gdy DATA0 pozostaje pod wysokim napięciem.

Główne cechy standardu Wiegand

Teoretyczny limit dla przewodu sygnałowego Wiegand od kontrolera do czytnika wynosi ok 150 metrów, przy założeniu, że stosowany jest doskonałej jakości ekranowany kabel 18 AWG w środowisku wolnym od szumów. Przy zastosowaniu przewodu 22 AWG, odległość ta dramatycznie spada nawet do około 75 metrów. Nie mniej wszystko zależy od indywidualnych cech aplikacji i może nie należy przyjmować tych wartości za pewnik.

To co jednak pozwoliło protokołowi Wiegand na tak znaczne rozpowszechnienie, to jego prostota i otwartość. Jednak pochodzący jeszcze z lat 80-tych standard ma swoje wady, które aktualnie przybierają na sile. Wiegand jest protokołem jednokierunkowym oraz nieszyfrowanym. Pozostawia to aktualnie wiele do życzenia w kwestii bezpieczeństwa transmisji, odporności na ataki (w tym, "man in the middle") oraz konfiguracji i rozbudowy aplikacji kontroli dostępu.

Dlatego już w 2011 roku dzięki wysiłkowi firm HID Global oraz Mercury Security Corp., stworzony został nowy otwarty protokół OSDP - Open Supervised Device Protocol, który stał się branżowym standardem IEC 60839-11-5:2020. Przewiduje się, że w kolejnych latach nastąpi znacząca migracja rozwiązań Wiegand, w związku z niedostatecznym wsparciem zasad bezpieczeństwa oraz archaiczną topologią, która przy rozbudowanych systemach generuje znaczne koszty.

Czytniki RFID firmy Netronix z zaimplementowaną obsługą interfejsu Wiegand

Netronix MW-R8B / MW-R8G
  • 13,56MHz
  • Wiegand
  • "On metal"

MW-R8B / MW-R8G

MW-R8B / MW-R8G jest naściennym czytnikiem kart i transponderów zbliżeniowych RFID z rodzin MIFARE® Classic, Plus, Ultralight C, DESFire, ICODE® SLI, HID iCLASS (tylko CSN), działających na częstotliwości 13,56MHz. Czytnik przystosowany jest do pracy na powierzchniach metalowych.

Netronix MW-R7B / MW-R7G
  • 13,56MHz
  • Wiegand

MW-R7B / MW-R7G

MW-R7B / MW-R7G jest naściennym czytnikiem kart i transponderów zbliżeniowych RFID z rodzin MIFARE® Classic, Plus, Ultralight C, DESFire, ICODE® SLI, HID iCLASS (tylko CSN), działających na częstotliwości 13,56MHz.

Netronix CTU-R5RL
  • 13,56MHz
  • Wiegand

CTU-R5RL

Moduł CTU-R5RL jest czytnikiem kart oraz transponderów zbliżeniowych RFID z rodziny MIFARE® Classic, Plus, Ultralight, DESFire, ICODE SLI, iCLASS (tylko CSN), działających na częstotliwości 13,56MHz. Czytnik w trybie interfejsu RS232/UART działa z protokołem transmisji Netronix oraz Modbus RTU.

Netronix NANO-RS
  • 13,56MHz
  • Wiegand

NANO-RS

Moduł NANO-RS jest miniaturowym modułem czytnika kart zbliżeniowych RFID rodziny MIFARE® Classic, Ultralight, DESFire, Plus, ICODE® SLI pracujących na częstotliwości 13,56MHz.

Współpraca z Netronix to zawsze właściwa decyzja!

Nie spoczywając na laurach, zmieniamy się wraz ze zmieniającym się rynkiem.
Naszym klientom oferujemy nie tylko gotowe produkty, ale także indywidualne rozwiązania.