Informacje

Czytnik kart zbliżeniowych RFID

Czytnik kart zbliżeniowych RFID to urządzenie będące jednym z najważniejszych elementów systemu identyfikacji zbliżeniowej, umożliwiającym realizację jego funkcjonalności. W dużym uproszczeniu czytnik pozwala na bezprzewodowy odczyt (i/lub zapis) danych na karcie lub transponderze zbliżeniowym (karta ISO, brelok, opaska, tag, label, pastylka) wyposażonym w antenę oraz układ scalony z pamięcią danych.
Transpondery zbliżeniowe nie muszą dysponować własnym źródłem zasilania dla działania - wystarczy, że znajdą się w zasięgu pola elektromagnetycznego generowanego przez antenę czytnika, dzięki czemu ich rozmiar zwłaszcza grubość może być znikoma ułatwiając korzystanie z nich. Poprzez zjawisko indukcji elektromagnetycznej zbliżony do czytnika transponder aktywuje się odbierając i wysyłając odpowiednie dane do/z systemu.

Integralnymi składnikami czytników zbliżeniowych RFID są:

  • układ scalony zapewniający obsługę kodowania i dekodowania standardów zbliżeniowych takich jak MIFARE® (Classic, Plus, Ultralight, Ultralight C, DESFire, DESFire EV1, EV2), NFC, Unique/Q5, ICODE, HITAG, HID, LEGIC, FeLica, Calypso, CiPurse, UCODE i innych,
  • układ mikrokontrolera umożliwiający komunikację z w/w układem scalonym oraz osiągnięcie dodatkowych funkcjonalności takich jak obsługę interfejsów komunikacyjnych wejścia/wyjścia jak m.in. USB, I2C, SPI, RS232, RS485, WIEGAND, 1-Wire (Dallas DS1990), CAN 2.0B, dodatkową pamięć dla obsługi kart lub zdarzeń, szyfrowanie danych i wiele innych w zależności od potrzeb aplikacji,
  • dodatkowe zintegrowane elementy rozszerzające funkcjonalność takie jak m.in. przekaźniki elektromagnetyczne dla sterowania elektrozamkami, elektrozworami, złącze USB, złącze anteny SMA,
  • odpowiednio dobrana i zestrojona antena dla częstotliwości 125kHz, 13.56MHz lub UHF,
  • obudowa (nie jest wymagana),
  • złącza (lub piny w przypadku modułów) interfejsów.

Czytniki kart zbliżeniowych mogą być samodzielnymi urządzeniami w postaci biurkowych czytników z interfejsem USB lub w postaci niewielkich rozmiarów modułów RFID ułatwiających ich zastosowanie w indywidualnych projektach aplikacji np. czytników biletów w pojazdach lub stacjach komunikacji zbiorowej, terminali oferujących doładowania abonamentów i wielu innych.

Netronix jest producentem m.in.

Udostępnij tę stronę
  • Facebook
  • Google Plus
  • LinkedIn

Jak działa system kontroli dostępu na bazie Aktywnego RFID?

W odróżnieniu do systemów bazujących na pasywnym RFID, systemy Aktywnego RFID działają z większym zasięgiem odczytu dzięki wbudowanej w transponder baterii zwiększającej moc nadawania. Zwiększony zasięg w tym wypadku okupiony zostaje krótszym czasem działania oraz większym rozmiarem transpondera, lecz w niektórych zastosowaniach takie podejście jest kluczowe.

Czytaj więcej

Różnice między standardem zbliżeniowym RFID Unique a Q5?

Oba standardy zbliżeniowe łączy kilka wspólnych cech takich jak m.in. wspólna częstotliwość pracy, modulacja, kodowanie, lecz na tym kończą się ich wspólne cechy. W poniższym materiale postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie tych powszechnie stosowanych standardów RFID.

Czytaj więcej

Standard ISO/IEC 14443-A/B

ISO/IEC 14443 jest międzynarodową normą techniczną opracowaną przez International Organization for Standardization, określającą działanie kart zbliżeniowych i protokołu używanego do komunikacji z nią. Standard ISO/IEC 14443 określa dwa typy kart, mianowicie typ A oraz typ B. Oba używają tej samej częstotliwości nośnej 13,56MHz, ale korzystają z różnych schematów modulacji i kodowania.

Czytaj więcej