Informacje

Czytniki RFID UHF w zastosowaniach przemysłowych i logistycznych

Technologia radiowej identyfikacji zbliżeniowej RFID stale rozszerza swoje spektrum komercyjnych jak i przemysłowych zastosowań, gdyż wprowadza porządek, bezpieczeństwo oraz zbiera cenne informacje mające bezpośredni wpływ na optymalizacje procesów panujących w średnich i dużych przedsiębiorstwach.

Technologia RFID pełnię swojej użyteczności objawia wszędzie tam gdzie potrzebna jest kontrola nad aktywami. Przykładowo dzięki oznakowaniu każdej partii nowego towaru etykietami RFID pracownicy magazynu są w stanie szybko i dokładnie określić, gdzie należy rozlokować daną dostawę, mając przy tym pełną kontrolę w czasie rzeczywistym nad tym co jest przyjmowane i w jakiej ilości.

Szczególnym i rozwijającym się zastosowaniem identyfikacji zbliżeniowej są aplikacje związane z gospodarowaniem odpadami, wymagające wysokiej jakości, wydajnego i odpornego na trudne warunki środowiskowe sprzętu w postaci transponderów oraz czytników zbliżeniowych. Powszechnym i uznanym standardem transmisji w zastosowaniach przemysłowych i logistycznych jest standard UHF zapewniający sprawną transmisję danych, przy równoczesnym wysokim zasięgu sięgającym kilku metrów. Bardzo ważnym parametrem wymaganym w przemyśle i gospodarce odpadami jest antykolizja tzn. funkcja bezbłędnego odczytywania danych z wielu różnych transponderów w tym samym czasie. Ma to miejsce np. w przypadku kiedy bramka logistyczna musi odczytać jednocześnie dane z wielu transponderów, które znajdują się na przejeżdżającym obok pojeździe, bądź palecie. Bezbłędne odczytanie wszystkich danych ma niebagatelne znaczenie dla całego procesu logistycznego.

Wiele nowoczesnych firm gospodarujących odpadami posiada rozbudowane systemy rejestrujące obieg wszelkich pojemników oraz kontenerów na odpady. Dzięki temu firma komunalna wie jakimi możliwościami dysponuje tj. ile kontenerów jest w terenie, kiedy wyjechały i kiedy trzeba je zebrać. Zamontowane na pojazdach czytniki zbierają z kolei informacje na temat tego z jakiego pojemnika odebrały nieczystości. Wszelkie dane rejestrowane są w centralnym systemie zarządzającym daną aplikacja. Aby z kolei cały system działał optymalnie i bez awarii potrzebny jest odpowiedni sprzęt.

W pełni wdrożone rozwiązanie RFID obsługuje identyfikację i śledzenie odpadów. Tagi dołączone do pojemników na odpady pozwalają operatorom na monitorowanie jakości sortowania, śledzenie obiegu pojemników, oraz ich zawartości. Ułatwiają również rozliczenia za usługi. Najnowsze znaczniki RFID UHF, oraz HDX z zakresu gospodarowania odpadami są wysoce odporne na działanie wody, substancji chemicznych, oraz są odporne na wstrząsy i pasują do standardowych gniazd 30745 DIN stosowanych w większości plastikowych pojemników na odpady. Wyposażone są w pasywny bezstykowy transponder przeznaczony do komunikacji z czytnikiem za pośrednictwem technologii RFID. Nowe znaczniki są również łatwe do montażu, lecz trudne do usunięcia jeśli nie posiadamy specjalnego narzędzia. Mogą one być z powodzeniem użyte do modernizacji istniejących pojemników.

Czytniki RFID UHF, a przede wszystkim transpondery umieszczone na kontenerach oraz pojemnikach zwrotnych, muszą operować bezbłędnie w szerokim - przemysłowym zakresie temperatur sięgającym od -40 do 90°C, a ponadto muszą być odporne na działanie wilgoci, promieniowania UV, substancji żrących, wibracji oraz wstrząsów. Jako, że transpondery RFID nie są standardowym wyposażeniem pojemników oraz kontenerów trzeba je odpowiednio zamontować. W zależności od aplikacji znaczniki można wkręcić, bądź wcisnąć w odpowiednio wcześniej przygotowane miejsce, lub użyć nitów, śrub, kleju do montażu na plastikowych powierzchniach. Najtrwalszym sposobem montażu jest wspawanie odpowiednio przygotowanych transponderów na stalowej powierzchni wielkopojemnościowych kontenerów, cystern oraz maszyn i pojazdów.

Jak widać na podanych przykładach korzyści płynące z zastosowania technologii RFID dla średnich i dużych firm oraz przedsiębiorstw są ogromne. Technologa RFID pozwala zachować ład, wpływa na bezpieczeństwo i pełną kontrolę nad aktualnym stanem aktywów każdej firmy, oszczędzając cenny czas pracowników mogących wydajnie wykonywać swoje codzienne czynności.

Czytniki oraz transpondery UHF w zastosowaniach przemysłowych i logistycznych - Netronix
Udostępnij tę stronę
  • Facebook
  • Google Plus
  • LinkedIn

Jak działa system kontroli dostępu na bazie Aktywnego RFID?

W odróżnieniu do systemów bazujących na pasywnym RFID, systemy Aktywnego RFID działają z większym zasięgiem odczytu dzięki wbudowanej w transponder baterii zwiększającej moc nadawania. Zwiększony zasięg w tym wypadku okupiony zostaje krótszym czasem działania oraz większym rozmiarem transpondera, lecz w niektórych zastosowaniach takie podejście jest kluczowe.

Czytaj więcej

Różnice między standardem zbliżeniowym RFID Unique a Q5?

Oba standardy zbliżeniowe łączy kilka wspólnych cech takich jak m.in. wspólna częstotliwość pracy, modulacja, kodowanie, lecz na tym kończą się ich wspólne cechy. W poniższym materiale postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie tych powszechnie stosowanych standardów RFID.

Czytaj więcej

Standard ISO/IEC 14443-A/B

ISO/IEC 14443 jest międzynarodową normą techniczną opracowaną przez International Organization for Standardization, określającą działanie kart zbliżeniowych i protokołu używanego do komunikacji z nią. Standard ISO/IEC 14443 określa dwa typy kart, mianowicie typ A oraz typ B. Oba używają tej samej częstotliwości nośnej 13,56MHz, ale korzystają z różnych schematów modulacji i kodowania.

Czytaj więcej