Informacje

NFC zbliżeniowy standard jutra

Near Field Communication to standard krótkozasięgowej, wysokoczęstotliwościowej łączności bezprzewodowej operującej na częstotliwości 13,56MHz. Idea NFC powstała już w roku 2004 kiedy to czołowe firmy z branży elektroniki użytkowej oraz komunikacyjnej stworzyły ramy nowego standardu łączności przeznaczonego dla urządzeń mobilnych, a w szczególności dla telefonów komórkowych.

Jak sama nazwa wskazuje nowy standard łączności operuje w "pobliskim zasięgu" - polu częstotliwości, a dokładnie jak podaje specyfikacja w zasięgu do 20cm z prędkością do 424 kbit/s. Dzięki zgodności ze standardem ISO 18000-3 urządzenia zgodne ze standardem NFC mogą być obsługiwane również przez dotychczasową infrastrukturę RFID działającą na częstotliwości 13,56MHz co stwarza niebywale uniwersalne możliwości potencjalnych zastosowań. Cechą szczególną standardu jest jego znikomy wpływ na pobór mocy urządzenia gdyż uaktywnia się dopiero w momencie zbliżenia zgodnych urządzeń a samo zbliżenie oznacza, że wymiana informacji między nimi jest natychmiastowa. Nie jest wymagane wyszukiwanie pobliskich urządzeń ani wzajemna konfiguracja w celu nawiązania połączenia.

Wedle założeń NFC ma się stać powszechnym standardem krótkozasięgowej łączności między urządzeniami czyniąc nasze telefony komórkowe bardzo cennym nośnikiem danych. Aktualnie czołowi producenci telefonów komórkowych posiadają w swojej ofercie urządzenia zgodne z nowym standardem, który zyskuje stopniowo swoją popularność. Typowymi aplikacjami, które wspierają lub mogą wspierać standard NFC są szybkie płatności zbliżeniowe, kontrola dostępu, wymiana informacji między urządzeniami, lub między urządzeniem a transponderem - tagiem NFC. Pod pojęciem wymiany danych mamy na myśli pobieranie informacji, które mogą zawierać treści tekstowe oraz łącza internetowe. Przykładowym ich zastosowaniem mogą być treści reklamowe pobierane bezpośrednio na telefon z bannerów w komunikacji miejskiej, na ulicach, w sklepach i w wielu innych miejscach. Potencjalne zastosowania i korzyści z nich płynące można tylko mnożyć.

Więcej informacji

LEGIC® bezpieczna kontrola dostępu RFID

LEGIC® bezpieczna kontrola dostępu RFID

Master-Token to unikalna koncepcja bezpieczeństwa zastosowana w systemie kontroli dostępu LEGIC. Zamiast chronić prawa administratora w systemie za pomocą niepewnych haseł, system LEGIC powiązany jest ze specjalną, fizyczną kartą zbliżeniową.

Czytaj więcej

MIFARE® najpopularniejszy standard RFID na świecie

MIFARE® najpopularniejszy standard RFID na świecie

MIFARE® firmy NXP jest najlepiej rozpoznawalnym standardem zbliżeniowym na świecie, znanym z szerokiej gamy produktów dla bezstykowej komunikacji RFID w wysokim paśmie częstotliwości 13,56MHz do odległości odczytu/zapisu 10cm (4 cali).

Czytaj więcej

HITAG® stabilny standard RFID dla wymagających aplikacji

HITAG® stabilny standard RFID dla wymagających aplikacji

HITAG® to sprawdzony standard RFID niskiej częstotliwości (LF - 125kHz), który jest słusznym wyborem dla aplikacji pracujących w ciężkich warunkach, gdzie wysoka niezawodność oraz bezpieczna transmisja danych jest podstawowym wymogiem.

Czytaj więcej

ICODE® standard RFID dla aplikacji HF 13.56MHz wymagających antykolizji

ICODE® standard RFID dla aplikacji HF 13.56MHz wymagających antykolizji

ICODE® jest standardem na rynku wysokiej częstotliwości (HF) inteligentnych rozwiązań etykiet RFID działających w częstotliwości 13,56MHz, wspierającym infrastrukturę zgodną z normami ISO 18000-3 15693/ISO.

Czytaj więcej

Standard NTAG® dla inteligentnych etykiet, metek, transponderów oraz urządzeń

Standard NTAG® dla inteligentnych etykiet, metek, transponderów oraz urządzeń

NTAG® zapewniaja uniwersalną współpracę z urządzeniami NFC takimi jak np, telefony komórkowe, tablety oraz wbudowanymi czytnikami i modułami NTAG®/NFC zgodnymi ze starndardem ISO/IEC14443.

Czytaj więcej

Udostępnij tę stronę
  • Facebook
  • Google Plus
  • LinkedIn

Jak działa system kontroli dostępu na bazie Aktywnego RFID?

W odróżnieniu do systemów bazujących na pasywnym RFID, systemy Aktywnego RFID działają z większym zasięgiem odczytu dzięki wbudowanej w transponder baterii zwiększającej moc nadawania. Zwiększony zasięg w tym wypadku okupiony zostaje krótszym czasem działania oraz większym rozmiarem transpondera, lecz w niektórych zastosowaniach takie podejście jest kluczowe.

Czytaj więcej

Różnice między standardem zbliżeniowym RFID Unique a Q5?

Oba standardy zbliżeniowe łączy kilka wspólnych cech takich jak m.in. wspólna częstotliwość pracy, modulacja, kodowanie, lecz na tym kończą się ich wspólne cechy. W poniższym materiale postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie tych powszechnie stosowanych standardów RFID.

Czytaj więcej

Standard ISO/IEC 14443-A/B

ISO/IEC 14443 jest międzynarodową normą techniczną opracowaną przez International Organization for Standardization, określającą działanie kart zbliżeniowych i protokołu używanego do komunikacji z nią. Standard ISO/IEC 14443 określa dwa typy kart, mianowicie typ A oraz typ B. Oba używają tej samej częstotliwości nośnej 13,56MHz, ale korzystają z różnych schematów modulacji i kodowania.

Czytaj więcej