Informacje

Standard ISO/IEC 14443-A/B

Standard ISO/IEC 14443 jest międzynarodową normą techniczną opracowaną przez International Organization for Standardization, określającą działanie kart zbliżeniowych i protokołu używanego do komunikacji z nią.

Jest to najbardziej popularny standard RFID i jest stosowany w wielu implementacjach o szerokiej skali, takich jak karty MIFARE®, elektroniczny system sprzedaży biletów Calypso, CiPurse, paszporty biometryczne, karty płatnicze EMV (PayPass, PayWave, ExpressPay), niemieckie dokumenty tożsamości itp. Norma używa pojęć PCD (Proximity Coupling Device) i PICC (Proximity Integrated Circuit Card) dla określenia urządzeń (czytników) i transponderów (kart).

Norma ISO/IEC 14443 składa się z czterech części, z których każda opisuje inny aspekt karty zbliżeniowej i jej zastosowanie:

  • Część 1: Właściwości fizyczne
  • Część 2: Moc częstotliwości radiowej oraz interfejs sygnałowy
  • Część 3: Inicjalizacja i antykolizja
  • Część 4: Protokół transmisji

Standard ISO/IEC 14443 określa dwa typy kart, mianowicie typ A oraz typ B. Oba używają tej samej częstotliwości nośnej 13,56MHz, ale korzystają z różnych schematów modulacji i kodowania.

Szczegóły dotyczące interfejsu RF są podane w poniższej tabeli:

Transmisja
z PCD do PICC
Transmisja
z PICC do PCD
ISO/IEC 14443-A
Częstotliwość13.56 MHz847.5 kHz
ModulacjaASK 100%Load modulation
KodowanieModified MillerOOK, Manchester
ISO/IEC 14443-B
Częstotliwość13.56 MHz847.5 kHz
ModulacjaASK 10%Load modulation
KodowanieNRZBPSK, NRZ-L
Udostępnij tę stronę
  • Facebook
  • Google Plus
  • LinkedIn

Jak działa system kontroli dostępu na bazie Aktywnego RFID?

W odróżnieniu do systemów bazujących na pasywnym RFID, systemy Aktywnego RFID działają z większym zasięgiem odczytu dzięki wbudowanej w transponder baterii zwiększającej moc nadawania. Zwiększony zasięg w tym wypadku okupiony zostaje krótszym czasem działania oraz większym rozmiarem transpondera, lecz w niektórych zastosowaniach takie podejście jest kluczowe.

Czytaj więcej

Różnice między standardem zbliżeniowym RFID Unique a Q5?

Oba standardy zbliżeniowe łączy kilka wspólnych cech takich jak m.in. wspólna częstotliwość pracy, modulacja, kodowanie, lecz na tym kończą się ich wspólne cechy. W poniższym materiale postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie tych powszechnie stosowanych standardów RFID.

Czytaj więcej

Standard ISO/IEC 14443-A/B

ISO/IEC 14443 jest międzynarodową normą techniczną opracowaną przez International Organization for Standardization, określającą działanie kart zbliżeniowych i protokołu używanego do komunikacji z nią. Standard ISO/IEC 14443 określa dwa typy kart, mianowicie typ A oraz typ B. Oba używają tej samej częstotliwości nośnej 13,56MHz, ale korzystają z różnych schematów modulacji i kodowania.

Czytaj więcej