RFID w zastosowaniach stacji ładowania pojazdów elektrycznych EV

Pojazdy elektryczne (EV) stale zyskują na popularności. Dzięki ciągle unowocześnianej technologii stają się bardziej wydajne i zwiększają swój zasięg operacyjny. Jednak jak każdy pojazd (hulajnoga, samochód) wymagają zaplecza w postaci stacji ładowania pojazdów elektrycznych, które wraz ze wzrostem zainteresowania, powstają w dogodnych dla użytkowników miejscach, takich jak centra handlowe, parkingi lub w specjalnie przygotowanych sieciach ładowania typu "e-Charge".

Na równi z dostępnością stacji ładowania, ważna jest również szybkość ładowania oraz wygoda rozliczania płatności za każdą pobraną jednostkę kWh.

W tym miejscu RFID znów staje na wysokości zadania, umożliwiając sieciom ładowarek "e-Charge" zbudowanie własnego systemu zarządzania klientami oraz rozliczeń płatności, w tym płatności abonamentowych, płatności flotowych itp.

Każdy klient usługodawcy "e-Charge" otrzymuje swoją własną kartę, na podstawie której system, dzięki zainstalowanemu w aplikacji czytnikowi RFID, identyfikuje jednoznacznie użytkownika i przyznaje (lub odmawia) mu dostęp do ładowarki, zliczając na jego konto klienckie, pobrane jednostki kWh.

Aplikacje flotowe oparte na GPS a pojazdy EV

Jak pokazują przykłady z życia, systemy ładowania pojazdów wykorzystywane są nie tylko przez klientów indywidualnych, lecz coraz częściej całe floty w tym pojazdy komunikacji miejskiej/zbiorowej, floty pojazdów dostawczych małego i średniego zasięgu (firmy kurierskie decydują się na pojazdy elektryczne w dużych aglomeracjach), wykorzystują własne stacje ładowania. W połączeniu z rozbudowanymi aplikacjami flotowymi na bazie GPS, możliwe jest znaczące zoptymalizowanie dostępnych zasobów przez m.in. przez wyznaczanie optymalnych tras elektrycznych pojazdów flotowych, lokalizowanie pojazdu i jego bezpieczeństwo (przez odcięcie zapłonu bez posiadania odpowiedniej pastylki).

Współpraca czytników RFID serii PLA z systemami lokalizacji pojazdów GPS
Współpraca z Netronix to zawsze właściwa decyzja!

Nie spoczywając na laurach, zmieniamy się wraz ze zmieniającym się rynkiem.
Naszym klientom oferujemy nie tylko gotowe produkty, ale także indywidualne rozwiązania.