Najprostszym i najczęściej spotykanym systemem RFID jest niewątpliwie standard Unique działający w paśmie częstotliwości 125kHz, w modulacji ASK i kodowaniu Manchester, obsługujący wyłącznie niskiej prędkości odczyt danych (2kb/s) ze znaczników pasywnych, oznaczanych 40-bitowym unikalnym numerem identyfikacyjnym ID już podczas ich produkcji. Transpondery Unique udostępniają do 64 bitów pamięci danych tylko do odczytu. Standard ten jest bardzo prosty, tani i sprawdza się w niewyrafinowanych aplikacjach nie wymagających szyfrowanych poświadczeń, służąc w dużej mierze obsłudze prostych systemów kontroli dostępu, rejestracji czasu pracy (RCP) lub systemów lojalnościowych. Należy mieć świadomość, że unikalna numeracja kart Unique już dawno przestała być niepowtarzalna, gdyż do tej pory powstało więcej niż 240 numerów i istnieje prawdopodobieństwo, że numery te zaczęły się dublować. Oczywiście szansa na to, że dwie karty o tym samym numerze ID znajdą się w ramach tej samej aplikacji jest niezwykle znikoma, nie mniej należy być świadomym takiego prawdopodobieństwa.

Q5 pracując również w paśmie 125kHz stanowi rozwinięcie standardu Unique o możliwość wielokrotnego zapisu transponderów danymi użytkownika, udostępniając do 256 bitów pamięci EEPROM podzielonej na 8 bloków po 4 bajty. Dane bloków pamięci mogą być zabezpieczone hasłem, a bez jego podania odczyt lub modyfikacja transpondera Q5 nie będzie możliwa. Istnieje możliwość takiego skonfigurowania aplikacji Q5 aby odpowiednio zaprogramowany transponder komunikował się jedynie z czytnikiem, który poda mu odpowiednie hasło. Bez tego uwierzytelnienia odczyt danych z transpondera Q5 nie nastąpi.

Cechą wspólną obu standardów jest brak obsługi tzw. antykolizji, a zatem jeśli przykładowo dwa transpondery danego typu zostaną zbliżone do pola czytnika, dane żadnego z nich nie zostaną odczytane z powodu wzajemnego zakłócania się.

Różnice między standardem zbliżeniowym RFID Unique a Q5?

Więcej informacji

NFC zbliżeniowy standard jutra

NFC zbliżeniowy standard jutra

Near Field Communication to standard krótkozasięgowej, wysokoczęstotliwościowej łączności bezprzewodowej RFID operującej na częstotliwości 13,56MHz.

LEGIC® bezpieczna kontrola dostępu RFID

LEGIC® bezpieczna kontrola dostępu RFID

Master-Token to unikalna koncepcja bezpieczeństwa zastosowana w systemie kontroli dostępu LEGIC. Zamiast chronić prawa administratora w systemie za pomocą niepewnych haseł, system LEGIC powiązany jest ze specjalną, fizyczną kartą zbliżeniową.

HITAG® stabilny standard RFID dla wymagających aplikacji

HITAG® stabilny standard RFID dla wymagających aplikacji

HITAG® to sprawdzony standard RFID niskiej częstotliwości (LF - 125kHz), który jest słusznym wyborem dla aplikacji pracujących w ciężkich warunkach, gdzie wysoka niezawodność oraz bezpieczna transmisja danych jest podstawowym wymogiem.

ICODE® standard RFID dla aplikacji HF 13.56MHz wymagających antykolizji

ICODE® standard RFID dla aplikacji HF 13.56MHz wymagających antykolizji

ICODE® jest standardem na rynku wysokiej częstotliwości (HF) inteligentnych rozwiązań etykiet RFID działających w częstotliwości 13,56MHz, wspierającym infrastrukturę zgodną z normami ISO 18000-3 15693/ISO.

Standard NTAG® dla inteligentnych etykiet, metek, transponderów oraz urządzeń

Standard NTAG® dla inteligentnych etykiet, metek, transponderów oraz urządzeń

NTAG® zapewniaja uniwersalną współpracę z urządzeniami NFC takimi jak np, telefony komórkowe, tablety oraz wbudowanymi czytnikami i modułami NTAG®/NFC zgodnymi ze starndardem ISO/IEC14443.

Współpraca z Netronix to zawsze właściwa decyzja!

Nie spoczywając na laurach, zmieniamy się wraz ze zmieniającym się rynkiem.
Naszym klientom oferujemy nie tylko gotowe produkty, ale także indywidualne rozwiązania.