W przeciwieństwie do pasywnych systemów RFID, systemy Active RFID działają z większym zasięgiem odczytu, dzięki zasilanemu transponderowi zwiększającemu jego moc transmisji. Zwiększony zasięg jest w tym przypadku opłacany krótszym czasem działania i większym rozmiarem samego transpondera, ale w niektórych aplikacjach takie podejście jest kluczowe.
Elementami sprzętowymi aktywnego systemu kontroli dostępu są czytniki dalekiego zasięgu ACTS-2, które łączą się poprzez interfejsy RS232/RS485, WIEGAND lub 1-Wire z systemem kontroli, który na podstawie uprawnień użytkownika odczytanych z transponderów ATPLA-S/N sterując elektrozamkiem, elektrozworem lub innym urządzeniem takim jak: kołowrotek, brama, szlaban - umożliwi to wejście/przejście użytkownika do danej strefy.
Transpondery ATPLA-N i ATPLA-S mogą wysyłać swoje ID cyklicznie lub mogą być wyzwalane przez naciśnięcie przycisku. Zasięg działania wynosi wtedy do 200m. Dodatkowo transponder ATPLA-S ma możliwość wykrywania obecności czytnika ACTS-2. Zasięg wykrywania w tym przypadku wynosi do 5m.
Transpondery ATPLA-N i ATPLA-S posiadają własne unikalne identyfikatory o długości do 4 bajtów i mogą być programowane przez administratorów systemu za pomocą programatora PAC-AU i podłączonego do komputera przez interfejs USB.
Przykładem takiego zastosowania może być system, w którym transponder ATPLA-S znajduje się w pojeździe (być może na stałe) i steruje np. bramą garażową lub szlabanem parkingowym. Jak w przypadku każdej aplikacji RFID, możliwości zastosowania są prawie nieograniczone.
